23.01.2022

У Центрі протидії корупції заявили про поразку у боротьбі з незаконним збагаченням

З рішенням Конституційного суду в Україні, фактично, відбулася амністія всіх незаконних статків чиновників. І проблема у тому, що це не зможе виправити жоден із існуючих законопроектів. Тому зараз треба думати над тим, що робити із рішенням КСУ, а також, як в інший спосіб можна конфіскувати незаконні статки.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорила експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

«Законопроект Юлії Тимошенко, який вона запропонувала як альтернативу щодо незаконного збагачення, на жаль, не вирішує проблему. Адже він нічим не кращий за президентський», – сказала Красносільська.

За її словами, за законопроектом Тимошенко, для того, щоб притягти чиновника до відповідальності за незаконне майно, треба спочатку отримати ще одне додаткове рішення суду, яке встановить, чи майно незаконне. Але, власне, це практично неможливо довести, бо така процедура може затягнутися на п’ять або шість років.

«Можливі законопроекти не відповідають вимогам здорового глузду з однієї простої причини. Адже, за рішенням Конституційного суду, юридично зробити формулювання злочину незаконного збагачення дієвим – неможливо. Хоча, я нагадаю, що саме КСУ був частиною судової реформи, який зараз, фактично, знищив незаконне збагачення. І ця проблема буде існувати доти, доки не буде скасоване рішення Конституційного суду», – наголосила вона.

Також вона зазначила, що у конвенції ООН щодо запобігання корупції чітко написано, яке формулювання є правильним. Але КСУ чомусь вирішив, що так не може бути.

«В КСУ вирішили, що документ порушує презумпцію невинуватості, але це неправда. Адже так само можна сказати, що можливість вбивці в суді захищатися також порушує його презумпцію невинуватості. Це ж абсурд», – вважає Красносільська.

На її думку, саме тому можна вважати, що після Революції гідності відбулася амністія всіх незаконних статків чиновників. Адже ситуацію не виправить жоден з нових чи існуючих законопроектів.

«Зараз треба думати, що робити із рішенням Конституційного суду, а також над тим, як в інший спосіб можна конфіскувати в чиновників статки, які набуті незаконним шляхом і ніяк не можуть бути їхніми офіційними доходами», – зазначила вона.

Що ж до статті за недостовірну інформацію у деклараціях, вона вважає, що зараз, фактично, вона втрачає свій сенс.

«Для чиновника мало б бути два стимули: з одного боку, відповідальність за брехню в декларації, а з іншого – відповідальність за незаконне збагачення. Коли немає відповідальності за законне збагачення, чиновник задекларує все, що є. Єдиним його клопотом буде не брехати. Але він може задекларувати яхти, коней, яйця Фаберже, храми, тобто все на світі, бо це тепер законно. Оскільки, немає сенсу брехати в декларації, ми вважаємо, що ситуація щодо незаконного збагачення програна і її неможливо зараз виправити», – додала Красносільська.

Нагадаємо, Конституційний суд України опублікував рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.

 До слова, голова комітету Верховної ради у закордонних справах Ганна Гопко заявляла про те, що скасування Конституційним судом статті Кримінального кодексу України (ККУ) про незаконне збагачення становить ризик для безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом.